8.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаСветЗеленски се расплака говорејќи за војниците…

Зеленски се расплака говорејќи за војниците…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја одбележа првата годишнина од почетокот на судирот во солзи за илјадниците војници и цивили кои загинале во војната.

На студеното и облачно утро, 45-годишниот претседател им се обрати на вооружените сили и помала група службеници на Плоштадот Света Софија, кај катедралата со зелено-златна купола како симбол за отпорот на градот.

„Горд сум на вас“
„На сите кои се борите за Украина, сакам да ви кажам – горд сум на вас. Сите ние, секој од нас е горд на вас“, рекол Зеленски одвај задржувајќи ги солзите додека ги одликувал војниците со „Орден херој на Украина“.

Во текот на интонирањето на државната химна, присутните ги наведнале главите во текот на едноминутното молчење, а Зеленски плачел.

Зеленски во земјата и натаму е популарен, а на жителите секојдневно им се обраќа со пораки снимени со паметен телефон, а на тој начин комуницира и со светот и бара што поголема меѓународна поддршка за пари и оружје. Во 15-минутното видео, објавено во медиумите со наслов „година на непобедливост“, ветил дека ќе го порази непријателот.

„Најдолг ден во нашите животи“
„Пред една година на денешен ден, од ова исто место околу седум наутро, ви се обратив во кратка изјава, во траење од само 67 секунди. Ние сме силни. Подготвени сме на се. Ќе победиме секого. Вака почна 24-ти февруари 2022-ра година. Најдолгиот ден во нашите животи. Најтежок ден во нашата понова историја. Рано се разбудивме и од тогаш не спиеме“, рекол Зеленски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...