17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаБочварски: На терен имаме 900 вработени, автопатот Охрид Кичево ќе биде готов...

Бочварски: На терен имаме 900 вработени, автопатот Охрид Кичево ќе биде готов идната година !!!

Оптимистички најави од министерот Бочварски. Тврди дека автопатот Охрид-Кичево ќе биде готов идната година, а на терен имало 900 градежни работници.

Но, сликата на терен е поинаква, никако да се види крајот на изградбата на автопатот Охрид-Кичево.

Министерот Бочварски најави дека моментално се работи на рехабилитација на патот Подмоље-Струга-Ќафасан до граничниот премин со Албанија а во тендерска постапка е и дел од патот Охрид-Свети Наум.

Но, на патот Струга Ќафасан нема видлив напредок. Забележителна е мала градежна механизација и се уште се работи на стотина метри од патот.

Вкупниот износ на капиталните инвестиции со Буџетот за 2023 година е 800 милиони евра а вредноста на изградбата на автопатот е 598 милиони евра.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...