8.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаПосле 31 година постоење Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација призната од Агенција за...

После 31 година постоење Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација призната од Агенција за млади и спорт !!!!

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација, која го негува Таеквон-до ИТФ, точно после 31 година постоење конечно доби Решение дејност спорт од Агенцијата за млади и спорт .
Таеквон-до ИТФ во Македонија го донесе г-н Саша Поповски носител на црн појас V дан, некогашен репрезентативец на Југославија кој за време на распадот на Југославија бил приморан да се пресели за време од војната во нашата држава. Отворајќи го првиот клуб на 22.02 1992 година во Охрид, кој и ден денес опстојува под името Таеквон-до клуб “МАСТЕР”Охрид. Во изминативе триесет години имаме учествувано на седум Светски и шест Европски првенства од кои досега имаме осовено 3 медали од Светски првенства, златен, сребрен и бронзен, и 6 медали од Европски првенства , 3 бронзени и 3 сребрени медали. Изјавува Марјанчо Лазаревски носител на црн појас V дан, поранешен светски вицешампион Прага ’96, сегашен претседател на МТТФ, кој е трет претседател на МТТФ и ученик на Саша Поповски, кој користи прилика да изрази огромна благодарност до Агенцијата за млади спорти , и директорот г-н Наумче Мојсоски. Воедно честитки до АМС и до директорот на АМС г-н Наумче Мојсоски пристиганаа и од првите луѓе на ИТФ (ИнтернационалнаТаеквон-до Федерација) претседателот проф. Ри Јонг Сон, и претседателот на ЕИТФ (Европската ИнтернационалнаТаеквон-до Федерација) Гранд Мастер Мајкл Е Пруит.


Како за старт МТТФ му ја додели честа на Таеквон-до клуб “МАСТЕР”Охрид, како најстар клуб, да го организира првото државно првенство во Таеквон-до ИТФ на 11 март 2023, во спортската сала (мала сала)Билјанини извори.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...