20.2 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаУлицата “Војдан Чернодрински” во Чаир преименувана во “Оџа Атаулах Куртиши”

Улицата “Војдан Чернодрински” во Чаир преименувана во “Оџа Атаулах Куртиши”

Улицата „Војдан Чернодрински“ во Чаир вчера беше преименувано во „Оџа Атаулах Куртиши“ по иницијатива на општината на чело со градоначалникот, Висар Ганиу.
Трагите на Оџа Атаула Куртиши заслужуваат да останат неизбришливи и наследени од генерација на генерација. Бидејќи овој човек многу придонесе за секој од нас, тој придонесе за нашата национална кауза, спречувајќи ги Албанците од овие земји да ги напуштат своите домови и да заминат во странство за време на југословенското кралство, да шират знаење и да го шират патриотизмот. Оние кои поминуваа низ улицата „Војдан Чернодрински“ отсега ќе минуваат низ улицата „Оџа Атаулах Куртиши“, која се наоѓа многу блиску до негивото семејно огниште , објави Ганиу.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...