7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаД-р Нико Беќаровски: Следниот пат кога ќе пцуете дека нема термини, потсетете...

Д-р Нико Беќаровски: Следниот пат кога ќе пцуете дека нема термини, потсетете се на оваа табела

Доктор Нико Беќаровски на социјалните мрежи ја објави табелата направена од Рефлектор за бројот на вработен медицински персонал во болниците на 100.000 жители. Македонија за жал е на дното со 705 вработени.

Д-р Беќаровски напиша:

– Следниот пат кога ќе пцуете дека нема слободен термин за преглед во болниците, дека нема кој да им подаде гуска или лопата на болните, дека медицинската сестра брзо ја пушта инфузијата со лекови, ПОТСЕТЕТЕ СЕ НА ОВАА ТАБЕЛА.

За жал во изминативе две години овој број од 705 е паднат далеку под седумстотини и секојдневно драстично паѓа.

Со ваков однос кон здравствениот работник во најскоро време, во Македонија ќе има повеќе рисови по планините од медицински сестри и доктори во јавните здравствени установи.

А во вакви услови, никој и од никаде нема да дојде да работи место нас.

Инаку, една од главните причини поради која се повеќе здравствените установи остануваат без доктори и медицински персонал се ниските плати. Во изминатите три години над 2000 доктори заминале во странство, а во речиси истиот период заминале над 5000 медицински сестри и персонал.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...