13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаПропадна обидот да почне судењето за прислушувањето-Заборавиле да испратат наредба за спровод...

Пропадна обидот да почне судењето за прислушувањето-Заборавиле да испратат наредба за спровод на обвинетиот

Почна со половина час доцнење, за 5 минути имаше пауза, а потоа и се одложи првото рочиште за „Таргет – Тврдина“, предмет за масовното прислушување, кој се суди одново. Ексшефот на Одделот за координација во УБК, Тони Јакимовски, не беше спроведен во Кривичниот суд од куќен притвор. Ова беше причината поради која Илија Трпков по евидентирање на присутните, не можеше да продолжи со воведен збор на обвинителот.

Обвинетиот Тони Јакимовски не е спроведен“, рече судијата Илија Трпков.

Сите други обвинети беа спроведени, вклучувајќи ги Сашо Мијалков од затворот во Струга и Гордана Јанкуловска од затворот „Идризово“. Судијата Трпков даде пауза за да види што се случува со Јакимовски и зошто не е спроведен.

„До обвинетиот била пуштена покана, ја примил уредно. Но, наредба нема стигнато. Со доставницата не е пуштена и наредбата. Останува судењето за утре“, изјави Трпков.

Предметот „Таргет – Тврдина“ е на пат да застари, а одговорност за масовното прислушување да нема. Кривичниот суд рече дека Трпков планира да го стави судењето на брза лента, со зголемена динамика на рочиштата. Следното судење е закажано за утре, но одржувањето е неизвесно.

За делата на Мијалков и другите обвинети да не застарат, правниците сметаат дека е важен секој ден оти се пред застарување. Предметот е обемен, а пред пресудата да биде укината, процесот од првото судење до одлуката на Апелација траеше пет години.

Ако динамиката тече исто како и претходно, а делата на обвинетите им застаруваат во 2025 година, односно за две години, тогаш пресметките покажуваат дека е невозможно да се дочека одговорност за масовното прислушување.

Застарувањето на делата за Мијалков и другите обвинети за прислушувањето ќе значи дека државата ќе треба да им плаќа отштета на сите незаконски прислушувани граѓани. Ова е трето по ред прислушување, кое е на пат да остане неказнето.

Претходно, Кривичниот суд донесе осудителна пресуда, а Апелација ја укина. Образложението зошто предметот треба да се суди одново е дадено на седум страници. Меѓу другото, главната забелешка била што во првостепената пресуда немало опис на кривичните дела за кои Мијалков и другите се прогласени за виновни. Апелација бара и да се утврди колку лица биле прислушувани, преку кои уреди и во кој период.

Апелациските судии Јани Нича, Енвер Беџети, Ѓоко Ристов, Тања Милева и Лидија Чачева го држеа предметот една година и 10 месеци. Доколку не го вратеа предметот на повторно судење, а со преотворање на главната расправа и повторен главен претрес можеа да пресечат дали обвинетите се виновни или не. А потоа ќе се произнесеше Врховниот суд.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...