8.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаГлавата на трагично убиената манекенка пронајдена во тенџере за супа

Главата на трагично убиената манекенка пронајдена во тенџере за супа

Откако беше убиена Аби Чои (28), модел од Хонг Конг, четворица членови на едно семејство беа обвинети за убиство.

Поранешниот сопруг на манекенката, Алекс Квонг, неговиот брат Ентони и нивниот татко Квонг Кау беа обвинети за нејзиното убиство, додека мајката на Алекс, Џени Ли, беше обвинета за попречување на правдата.

Обвинетите денес се појавија пред судот во Хонг Конг, откако полицијата соопшти дека пронашла делови од распарченото тело на младата манекенка, објави јавната телевизија RTHK, пренесе Си-Ен-Ен.

На членовите на семејството на трагично повредената манекенка, според пресудата на судот за прекршоци во градот Ковлон, им е одбиена гаранцијата, а тие допрва треба да ја признаат вината во понатамошниот процес, јавува РТХК.

Инспекторите во неделата идентификувале череп, неколку ребра и коса во голем сад за супа од нерѓосувачки челик за кој се верува дека се делови од телото на манекенката Аби Чои, соопшти полицијата. Другите делови од телото, вклучително и торзото и рацете, сè уште се водат за исчезнати.

Полициската истрага започна во средата, кога манекенката беше пријавена за исчезната, а сега истрагата ќе продолжи. Само два дена откако таа беше пријавена за исчезната, делови од телото на Аби Чои беа пронајдени во дом во градската област Таи По, соопшти полицијата. Според соопштението, во куќата биле пронајдени и ножица за месо, електрична пила и облека.

Веднаш откако манекенката беше пронајдена убиена, поранешниот сопруг на Чои беше уапсен на фериботот на еден од островите во градот, а неговиот брат и родителите беа уапсени во петокот.

Покрај нив, петтоосомничена е 47-годишна жена која е уапсена во неделата и е поврзана со овој случај, соопшти полицијата.

Судот го одложи случајот до 8 мај за да овозможи понатамошна полициска истрага, објави РТХК.

Аби Чои беше популарна манекенка и инфлуенсерка, неодамна беше модел на дигитална насловна страница на луксузниот магазин L’Officiel Monaco и присуствуваше на овогодишната модна недела во Париз.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...