7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаИнспекцијата од утрово на терен: Пекара во Скопје не ги почитува мерките...

Инспекцијата од утрово на терен: Пекара во Скопје не ги почитува мерките од Владата, па сеуште лебот го продава по 50 денари. (ВИДЕО)

Снимка од граѓани кои купуваат леб од фурна во Скопје, а им го наплаќаат за 50 денари по парче, протече во јавноста. Реакциите од граѓаните се дека не се почитува владината одлука за замрзнување на цената на полубелиот и белиот леб, сечен или на парчиња.

„Макфакс“ испрати прашања до сопственикот на пекарата, дали ја прекршува забраната со ваквата продажба, но и до Пазарниот инспекторат за тоа дали извршиле контрола во објектот. Од двете места, до моментот на објавување, нема одговори.

Од видеото кое е објавено вчеравечер, се слуша како женско лице порачува леб, а кога прашува: „Колку е?“, добива одговор: „50“. На снимката се слуша како женското лице допрашува: „А од овој другиот, нема?“, на што добива одговор: „Нема, не смееме да даваме“.

„Макфакс“ снимката ја испрати и до претставници на Пазарниот инспекторат, чии 170 инспектори вчера беа на терен да утврдат нерегуларности. Од институцијата посочија дека во контролираните објекти се почитувало замрзнувањето на цената. Лебот кој бил над 33 денари, не бил опфатен со одлуката.
ВИДЕО ТУКА

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...