17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаФронтмен на познатиот српски рок бенд загина во пожар!

Фронтмен на познатиот српски рок бенд загина во пожар!

Гитаристот и фронтмен на групата „Розе позе“, Жељко Николиќ, почина на 66-годишна возраст, а според информациите загинал во пожар.
Николиќ, кој свиреше во групата „Зебра“ на Раша Ѓелмаш од 1976 до 1980 година, ја формираше „Розе позе“ во средината на осумдесеттите заедно со текстописецот Владо Чалиќ.

Членовите на групата за почеток на нивната работа ја сметаа 1989 година кога се појави макси сингл со четири песни наречен „Дај гол“.

Една година подоцна го издадоа своето прво ЛП. Тој рекорд доби инстант култен статус кај најшироката публика, особено кај обожавателите.

Песната „Дај гол“ се пееше на сите спортски настани, па и до денес. Снимиле четири албуми до 1995 година, а потоа направиле пауза, сè до 2010 година, кога го издаваат петтиот албум „Ko je rek’o rokenrol?“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...