8.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаГарнитурата на Катица Јанева сѐ уште не е продадена, одземени и се...

Гарнитурата на Катица Јанева сѐ уште не е продадена, одземени и се ниви-открива Фокус

Покрај брендираната гардероба на Бојан Јовановски–Боки 13, со пресудата за „Рекет“, беше одлучено да се конфискува и имотот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, во вредност од 50.000 евра.

На прашањето на неделникот „Фокус“ до Агенцијата за управување со одземен имот, дали конфискувале имот од Јанева или од нејзиното семејство во вредност од 50.000 евра, велат дека се преземени првични чекори.
-Агенцијата ги блокираше банкарските сметки на име на Катица Јанева. Од причина што не се најдени парични средства на сметките, пристапено е кон извршување и одземање и пренос на правото на сопственост на нејзиниот недвижен имот преку Агенцијата за катастар на недвижности на РСМ. За нив е поднесено барање и ургенција за вештачење и утврдување на вредност на недвижен имот до Министерство за правда – Биро за судски вештачења, ни изјавија од Агенцијата.
Синот на Јанева, Лазар Јанев, за „Фокус“ појаснува дека имотот што им бил одземен, не бил определен со пресудата и станувало збор за наследен имот.

– Агенцијата од октомври 2021 година одзеде дел од нашиот имот и прави проценка веќе година и пол. Станува збор за наследен имот, неповрзан со кривичното дело, односно земјиште под куќа и ниви – појаснува Јанев.
Освен побарувањата од 50.000 евра, при претресот во домот на тогашната обвинителка Јанева беше запленета и една кожена ташна „луј витон“, со златни иницијали К.Ј., како и кожена аголна гарнитура, три кожени перници, две фотелји и една клуб маса.

Овој мебел сѐ уште не е продаден, односно нема нов сопственик.

Валентина Вурмо Фокус

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...