6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПродавачите разочарани: Скапотијата го изеде 8-ми Март.

Продавачите разочарани: Скапотијата го изеде 8-ми Март.

Колабира продажбата на цвеќиња на цветните пазари во Скопје. Ретко кој од продавачите беше расположен да зборува пред камера, а уште помалку од нив се задоволни од бројот на потрошувачи. Заедничко на сите им е тврдењето дека не ги зголемиле цените по кои ги продаваат цвеќињата иако ги набавуваат по повисоки цени.
Оваа година многу слабо. Доста купуваат за овој ден. Цените се исти, како и минатата година“, вели продавачка на Цветниот пазар.

На друга тезга на истиот пазар имаше задоволни продавачи.

„Не цел ден работиме овде. Потрошувачката оди добро, супер. Цените се исти секогаш, не се покачуваат за празниците. Барем за нас тука, за другите не знам“, вели продавач.

Атмосфера дека е 8 Март немаше ниту на Зелениот пазар во Скопје, кој изминативе години беше преплавен од потрошувачи. И тука оние што сакаа да зборуваат пред камера се жалеа на слабата потрошувачка.

„Послабо е од минатата година. Сè е поради скапотијата. Скапо е. Што и да земеш, сè е изгор. Зголемени се цените, а ние ги продаваме по иста цена како и лани“, вели продавач.

На двете места трговците коментираа дека нема празнична атмосфера. ВИДЕО ТУКА
MakFax

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...