17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаКуче тешко 72 килограми, искасало четири дечиња и четворица мажи во Куманово

Куче тешко 72 килограми, искасало четири дечиња и четворица мажи во Куманово

Расно куче тешко 72 килограми нападна и искаса 8 луѓе од кој 4 ученици во Куманово. Од Ургентниот центар на Кумановската болница за медиумите велат дека нападнатите биле примени со повреди на нозете, колкот, грбот и стомакот.

– Стоев пред пекарата кога кучето дотрча и ме касна за бутината. Не го видов и не го очекував, јас сум најмногу повреден, другите успеаа да избегаат и имаат помали повреди. Кучето ми дојде од зад грб, не беше провоцирано да нè нападне, изјави за медиумите еден од учениците.

Да настане поголема штета спречиле и вработените од ЈП „Чистота и зеленило“, кои во тој момент работеле на терен, па со нивната реакција спречиле кучето да нападне повеќе луѓе.

По пријава од граѓаните на терен излегла екипа од Ветеринарниот центар „Тодор Велков“ по налог на Инспекциските служби на Општина Куманово а во соработка со Агенцијата за храна и ветеринрство, кучето е пронајдено и заловено.

Се работи за големо расно куче од расата азијат тешко 72 килограми , со пресечени уши и опашка. Станува збор за чувано куче, кое можеби е подготвувано за борби, а му побегнало на сопственикот. Не беше агресивно додека го заловивме, се вели во изјавата од инспекторите за некои медиуми.

Инаку, кучето немало ременче, ниту има чип за евиденција кој е сопственикот. Полицијата трага по него.

Ова не е прв случај од ваков вид. Жителите на Куманово, како што велат, постојано апелираат до надлежните да најдат решение на проблемот со кучињата, за да можат безбедно да се движат по улиците.
Јавува СкопскоЕхо

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...