16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаНикој не се грижи за историскиот воз во Кичево, го користат наркоманите,...

Никој не се грижи за историскиот воз во Кичево, го користат наркоманите, жителите бараат да се одржува.

Никој не се грижи за историскиот воз во Кичево, го користат наркоманите, жителите бараат да се одржува.

Ова е стариот воз кој минуваше низ планинската железница и низ неколку кичевски села од Скопје до Охрид. Стариот воз ги опслужувал кичевци од 1923 до 1965 година, а беше околу 4 децении во служба на жителите. Долго време овој воз стоеше во еден агол од железничката станица, но во 2005 година беше реновиран и поставен како споменик на културата на влезот на Кичево, што предизвика голем интерес кај туристите. Но, по 2005 година не е преземена друга активност за негово одржување. Полека почна да рѓосува и да се демолира од несовесните жители. Старите жители на Кичево кои се сеќаваат на стариот воз, велат дека треба да се зачува, бидејќи има големо значење за кичевци.

Од информациите на ТВ21 што ги обезбеди на терен, се вели дека ноќно време овде поминуваат бездомници и наркомани и се кријат овде за да консумираат наркотични средства. Ова го покажуваат и самите снимки каде што се гледаат оштетени вратите и прозорците а внатре има многу отпушоци и друг отпад.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...