7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаТрикафта има само за осум пацинети, за другите ќе се чека подобри...

Трикафта има само за осум пацинети, за другите ќе се чека подобри времиња

Уште колку време ќе ја чекаат “Трикафта” пацинтите со цистична фиброза кои не се итни случаи ? Освен за осуммината за кои е обезбеден лекот, се чека и за уште четворица кои се во потешка состојба. До каде е процедурата за набавка за нив, не се знае. Советникот за здравство на премиерот д-р Ана Данева Маркова очекува дека брзо ќе се усвојат законските измени за да може државата да купува “Трикафта” директно од единствениот производител. Предлог законите се доставени во собрание, ама официјалната процедура за измените, не е започната.

“Во соработка со поголем број на експерти, законски измени што оваа недела се во собраниска процедура, поточно на 16 март. Се надевам и интенцијата е во што пократок рок да бидат усвоени законските измени што предвидуваат измени во два закона. Законот за лекови и законот за здравствено осигурување. Што побрзо се усвојат законските измени, толку побргу пациентите ќе имаат поедноставна и побрза достава на сите лекови,” – изјави Данева Маркова.

Измените не ги опфаќаат само пациентите со цистична фиброза, туку и сите групи на пациенти за коишто се набавува терапија на овој начин.

Инаку, од осумтемина за кои сега има лек, седум се возрасни над 18 години, а едно е дете. Шест пацинети ја примаат терапијата на Детската клиника, додека две пациентки кои се во ризична состојба лековите ќе мора да ги примаат во болница и се хоспитализирани на Клиниката за пулмологија.

На лекот “Трикафта” како спас за нивниот живот се надеваат околу 130 пациенти со цистична фиброза. Иако оваа терапија ја бараат речиси три години за жал требаше да почине нивен соборец за да Владата и останатите надлежни институции да ја убрзаат постапката за обезбедување на лекот што живот им значи.

Ања Лукарова Алфа Тв

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...