20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаЌе се увезуваат работници од земји со плата од 200 евра, нашите...

Ќе се увезуваат работници од земји со плата од 200 евра, нашите одат да работат за плата од 1100 евра

Нашите граѓани треба да се прилагодат на потребите на пазарот на трудот. Вештините и знаењата долги години наназад на тие што се невработени, не одговараат на потребите и тој пазар има потреба да ја надополни работната сила. Се повеќе компании велат дека многу тешко наоѓаат работна сила од она што го има на располагање во Агецијата за вработување. Затоа Владата прави план за вработување преку различна доквалификација за да се спремат тие работници за пазарот на трудот. Но дотогаш секако има потреба да се увезе работна сила затоа што миграцијата е очигледна, не само во Македонија туку во сите земји на Западен Балкан“, рече Битиќи.

За вицепремиерот Фатмир Битиќи работната сила е примарно да се осигура од домашниот пазар, но призна дека веќе отворено се дебатира со стопанските комори за увоз на евтина работна сила од странство. Владата во моментов разговара со стопанските комори во кои гранки евентуално би увела работна сила. Најзагрозени се секторот градежништво и секторот хотелиерство и туризам.

„Тоа се работници кои одат да работат сезонски во соседните земји, но и во Хрватска. Во тој сектор и кај нас платите се конкурентни, но не се толку како во земјите на ЕУ. Лани сме имале 5300 работници кои што работеле во нашата земја. Треба да се разговара оторено за ова. Немаме дефинирано од каде, нема дефинирано квоти, но сметаме дека е отворен проблем“, рече Битиќи.

„Просечната плата кај нас е 550 евра, платата во која што одат да работат нашите работници е 1100 евра. Земјите од кои ќе доаѓаат работници во градежништво, во рударство, имаат просечна плата 200 евра и тоа е природен циклус за движење на работна сила“, додаде вицепремиерот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Денес на само 40- годишна возраст почина Цеце од Тетово, жената која ги молеше граѓаните за помош, Цеце зад себе остави три малолетни деца.

Сакаме да споделиме претажна вест. Цеце од Тетово, мајката на трите малолетни деца која го стави своето #СрцеНаДланка бидејќи нејзиното семејство живееше тешко и...

Aхмети огорчен што ќе биде опозиција – Oд фиока го вади Охридскиот договор и бара поддршка за негово почитување?!

Eвропскиот фронт предводен од ДУИ најавува битка за почитување на духот на Охридскиот договор и ги повика граѓаните на масовна поддршка. Сепак, Али Ахмети...

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...