13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаКовачевски и Бектеши пак ќе одат во маркет, но колку пари ќе...

Ковачевски и Бектеши пак ќе одат во маркет, но колку пари ќе платат сега?!?

Ковачевски и Бектеши пак ќе одат во маркет
од Fokus 28.03.2023

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Државниот пазарен инспекторат Горан Трајковски утрово ќе го посетат маркетот „Кит-Го” во Тафталиџе, најавија од Владата.

Пред две недели тројцата беа во посета на супермаркетот „Рамстор“ во населбата Капиштец, по повод новите замрзнати цени на тестенините и млечните производи.

Премиерот Ковачевски тогаш испазари млеко, леб, макарони. Откако со Бектеши ги разгледа цените, тој купи две пакетчиња макарони, сирење и урда. За целата сметка плати 328 денари.

-Намалени се цените – рече Ковачевски по пазарењето.

Бектеши, пак, констатираше дека мерките со кои се намалуваат цените се почитуваат. Тој најави дека во април ќе следат нови мерки.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...