11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаДоколку некој го забележи ова девојче одма да се јави во МВР-Ја...

Доколку некој го забележи ова девојче одма да се јави во МВР-Ја извадиле од сред час по што и се губи секаква трага

Аниса Ајро од Скопје, 12-годишна ученичка во седмо одделение е исчезната од вчера. Семејството во очај трага по неа, и случајот бил пријавен во полиција.

За „Фокус” таткото на девојчето, Енгин, во очај раскажува за настанот.

Вели дека целото семејство е собрано, не знаат каде да се обратат за помош и се презагрижени.

-Вчера ја видов последен пат, рано наутро, пред да одам на работа. Таа се подготвуваше да оди на училиште. Носи црна јакна и кафеави панталони, висока е околу 163 сантиметри. Замина на училиште и потоа не се врати дома.

Од она кое го знаеме до сега, девојче кое не и е другарка, повозрасно од неа околу две години, дошло за време на наставата и ја викнало. Најверојатно кажала некоја лага, па ќерка ми ја пуштиле да оди со неа.

Од тој момент ние не знаеме што се случило, каде заминале, каде е одведена ќерка ми – вели Енгин.

Додава дека Аниса била многу мирно и повлечено девојче. Сите во семејството биле доста блиски, таа немала тајни пред нив и била типична тинејџерка. Никогаш во минатото не се случило нешто слично.

-Имам информации дека родителите не девојчето кое ја однело некаде ќерка ми се повикани на разговор во полиција. Јас со нив немам контакт, не ми беше дозволено сам да ги прашам каде е Аниса. Не знаеме каде да бараме, што да правиме за да си го вратиме детето дома! Го молам добриот народ да помогне. Било кој ако ја види, веднаш да повика полиција, да ја задржи! Нека ми се јават и мене на 072 232 983 – апелира очајниот родител.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...