17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонците во Албанија дискриминирани од албанското Министерство за култура

Македонците во Албанија дискриминирани од албанското Министерство за култура

Македонското друштво “Илинден” -Тирана се јави со реакција на одлуката на албанското Министерство за култура, откако како што велат не бил прифатен проект од интерес на Македонците во Република Албанија.

Остро реагираме и изразуваме огромно незадоволство од одлуката на Министерството за култура на Република Албанија според која не е прифатен единствениот проект предложен од нашето друштво. Повикот за финансирање на проекти беше објавен од Министерството за култура на 25 јануари и траеше до 25 февруари годинава. Се јавивме со свој предлог-проект кој целосно ги застапува интересите на македонското малцинство во Албанија, вели Никола Ѓурѓај претседател на друштвото.

Тој потенцира дека Македонците, во овој случај, реагираат за “несовесен и крајно дискриминаторски однос на Министерството за култура кон македонско национално малцинство во Република Албанија”.

– Македонците се лојални граѓани и ги плаќаат сите даноци кон албанската држава, но пари за културни активности на лојалните граѓани со македонско етничко потекло во Република Албанија, нема, разочарано посочува тој.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...