6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаАдора Лимани, единствена од Македонија што годинава се запиша на „Браун“ во...

Адора Лимани, единствена од Македонија што годинава се запиша на „Браун“ во САД: „Целта ми е да му помогнам на мојот регион да се излекува од несоодветните правни системи“

Од рекордни 51.302 апликанти за упис на Универзитетот „Браун“ во Провиденс, Род Ајленд, САД, годинава беа прифатени само 5 проценти, што значи 2.609, меѓу кои и единствената од Македонија во оваа генерација која од есен ќе студира таму – Адора Лимани од Тетово.

Таа е матурантка во меѓународното училиште НОВА во Скопје и нема помала оценка од петка, но при уписот ги приложи и дипломите од трите летни школи во САД, наградите од различни меѓународни натпревари по креативно пишување и дебатирање, издадени трудови во локални и школски списанија и воннаставните активности во школото и заедницата, особено од областа за женски права зашто таа го основа и првиот феминистички клуб во нејзиното училиште.

Доби целосна стипендија за студирање и сместување

Примена е со целосна стипендија која ги покрива трошоците за студирање, сместување во студентски дом, учебници, здравствено осигурување, па и патувањето до САД.

– Ова многу ми значи, а и на моето семејство. Работев многу напорно низ годините за да го постигнам. Не ми се верува дека ќе учам таму за неколку месеци. Кога го добив писмото дека сум примена, не забележав дека татко ми ја снима ситуација со телефонот. Не можев да верувам, морав да го прочитам неколку пати известувањето за да се уверам дека не е испратено по грешка. Имаше солзи радосници и голема семејна веселба. Тоа беше ноќ без сон. Некогаш го гледам видеото и уште сум емотивна – раскажува Адора.

Браун“ е приватен универзитет, основан во 1764 година и е еден од осумте најпрестижни универзитети во САД кои спаѓаат во листата со најдоброрангирани универзитети во светот заедно со Харвард, Колумбија, Јејл… Тоа што придонесе Адора да го избере овој универзитет е неговата мисија за служба кон заедницата, преку откривање, комуницирање и зачувување на знаењето. Како водечки истражувачки универзитет во светот, „Браун“ се издвојува со настава насочена кон создавање независни мислители, иновативни соработници и активни глобални граѓани, вклучени во важни прашања за нивната околина и општество. За разлика од повеќето други светски универзитети каде што студентите мора да завршат сет на основни предмети, тука студентот е одговорен за сопственото образование и развивање персонализирана програма на студии наречена „архитекти на сопственото образование“.

„Браун“ ѝ беше прв избор и примена е како ран апликант

– Мисијата и начинот на работа ме поттикнаа да одлучам овој универзитет да биде мој прв избор и да аплицирам како ран апликант. Кога го добив писмото дека сум примена, ми се исполни животната цел да студирам во САД, на една ваква институција. Затоа и немаше потреба за аплицирање на други места, раниот прием не го дозволува тоа. За среќа, „Браун“ беше мој прв избор и универзитет на моите соништа – додава матурантката.
Извор:ФАКУЛТЕТИ

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...