7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаОд замрзнатите цени ''З'' не oстана: Домат 250, грав 350 денари пред...

Од замрзнатите цени ”З” не oстана: Домат 250, грав 350 денари пред Велигден.

Домат по цена од 250 денари по килограм, а грав од 350 денари се продава пред Велигден на зелените пазари низ земјата.

Ваквите цените опстојуваат и покрај владината мерка за нивно замрзнување. одлуката не се почитува, па така и пиперките поминуваат со 250 денари, а краставиците достигнуваат и до 180 денари.

Во маркетите пак производите често ги нема, иако се обврзани да продаваат 70 отсто од количината која ја имале во март.

Двојно повисоките цени ги изреволтираа граѓаните за време на велигденските празници, додека пак продавачите се правдаат дека високи се набавните цени и трошоците.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...