19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаСпасот го гледам само во Спасовски: Полиција го бара зет ми за...

Спасот го гледам само во Спасовски: Полиција го бара зет ми за исчезнувањето на внукот на Љубе Бошковски, а полицајците го малтретираат син ми !!!!

Снежана Јаковлеска, медицинска сестра од Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје, во разговор со „Слободен печат“ се пожали дека полицијата го малтретира нејзиниот син во врска со исчезнувањето на внукот на Љубе Бошковски, Самоил Костадиновски, за кој веќе подолго време нема напредог во потрагата.

Таа вели дека Самоил бил добар пријател на нејзиниот зет, за кого исто така нема слушнато подолго време и сознанијата се дека е во странство, но затао, како што вели Јаковлевска, полицијата секојдневно го малтретирала нејзиниот син кој немал никаква врска со внукот на Бошковски.

-Сето ова почна со исчезнувањето на внукот на Љубе Бошкоски, којшто беше добар другар на зет ми. Зет ми беше повикан во полиција, разговараа со него и го пуштија. По недела дена, во домот ми се спроведува претрес за недозволено производство и пуштање во промет на наркотични дроги. Како ова е напишано и дојдено до мене и мојата куќа, не ми е јасно. Не најдоа ништо зашто нема, ниту пак некогаш имало. Рекоа дека не го бараат тоа од наредбата, туку го бараат мојот зет и дека целиот претрес е поради него. Последните неколку недели никој од нас нема контакт со зетот. Ниту знаеме каде е, ниту комуницираме. Како што имаме дознаено, тој е во странство, вели Јаковлеска.

Нејзиниот син потоа бил пресретнуван од полицајци и на неговото работно место во скопска пицерија, испрашуван, физички и психички малтретиран.

-Мојот син потоа отиде на Ургентен центар и таму во извештај му се регистрирани настанатите повреди на лицето. Отидовме и во полициската станица Карпош и тие повикаа и внатрешна контрола и коректно и уредно ни зедоа изјави. Но. тоа не престана тука. Истото продолжи и потоа, повторно на неговото работно место, и тоа откако од внатрешната контрола дојдоа и ги зеле снимките од камерите за надзор од претходната пријава, додава мајката.

Последниот спас го гледа во тоа да му испрати писмо на министерот Оливер Спасовски.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...