5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаБитиќи: Низ едно село треба да се дислоцираат гробишта за да се...

Битиќи: Низ едно село треба да се дислоцираат гробишта за да се гради автопат, но имаше многу поплаки !!!

Вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 гостува вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Разговараме на различни теми, меѓу кои и автопатските делници за коридорите 8 и 10Д.

Битиќи коментираше и за новите закони кои треба да бидат донесени во Собранието за изградба на коридорите. Тој посочи еден пример со денешните закони, и поради тоа смета дека треба да се донесат нови за да не доаѓа до вакви ситуации.

Поради законите кои постојат денеска, ние имаме проект финансиран од ЕБРД, од Европската Унија. Решението кое го дале имало три опции да се изберат, и ахритектите избрале решение кое е најдобро за нив. Ама, најдоброто решение поминува низ село Бокојчани каде треба да се дислоцираат многу куќи, но и гробишта. Нормално, имаше поплаки од граѓаните, а тоа никој не го земал во предвид. Си седнале таму на „Гугл мапс“ си проектирале. Сега ќе го нема тоа со надоградба на законите“, рече Битиќи.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...