5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаВладата предводена од СДСМ ја донесе најголемата инвестиција досега вредна 205 милиони...

Владата предводена од СДСМ ја донесе најголемата инвестиција досега вредна 205 милиони евра

Успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ и претседателот Димитар Ковачевски даваат конкретни резултати.

Во државата влегува најголемата странска директна инвестиција од независноста досега, во рекордна висина од 205 милиони евра.
Станува збор за реномираната компанија која произведува електронски компоненти за познати светски брендови, гигантот „Јагео“, кој склучи дговор за инвестиција во технолошките зони во Скопје и Штип, кои ќе отворат нови близу 4.000 добро платени работни места.

Ова е уште една потврда дека економските политики на СДСМ, членството во НАТО, почетокот на преговорите со ЕУ носат стабилност и предвидлива деловна клима, која привлекува сериозни странски инвестиции.

СДСМ како одговорна политичка партија, продолжува со реализација на мерки и решенија што македонската економија ја прават поконкурентна.

Центар за комуникации со јавноста

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...