17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаДождот ги наполни нивите во кочанско, сеидбата ќе доцни најмалку 20 дена

Дождот ги наполни нивите во кочанско, сеидбата ќе доцни најмалку 20 дена

Најмалку 20 дена ќе доцни сеидбата на белото злато во кочанско оваа година. Дождот изминативе неколку дена зема данок, па како што велат оризарите механизацијата не може да влезе во нивите, не може да се работат истите и не може да се сее ориз. Дополнително стравуваат дека ако продолжат ваквите времеснки услови многу тешко ќе се одвива сеидбата на ориз.

„Еве сега тука сме собрани неколку земјоделци кои ја гледаат состојбата. Ако тргнете од Бање до Крупиште, Спанчево, Соколарци, 15 дена да не капне дожд механизацијата во нивите не може да влезе. Тоа значи дека сеидбата ќе биде многу касна и многу проблеми ќе има. Вода се полни оризите, а не е орано, дождот го направи своето ќе биде многу лошо.“ – вели Арсов.

Арсов додава дека на ваквата актуелна сосотојба во нивите во кочанско е алармантна. И да влезе механзиција сега, ќе се троши многу повеќе нафта за разлика од претходно. Стравуваат дека над 1500 хектари може да останат не посеани.

„Значи дека сеидбата ќе доцни 20 дена, пак ќе се сее во ниедно време, а ако заврне уште еден дожд нема ниту да се сее. Над 1500 хектари ќе останат не посеани. Верувајте дека механизацијата и ако влезе во нивите ако е трошил пет литри нафта сега треба да потроше 15 до 20. И потоа оризот велат не бил квалитетен.“ – додава Арсов.

Сеидбата на белото злато требаше да почне почетокот на месец мај, за навремено да се прозведе оризот и да биде со висок квалитет.

Лаура Стојанова М-Нет

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...