17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаЗа двојно пониска цена „Бектел и Енка“ во Србија изгради смарт автопат

За двојно пониска цена „Бектел и Енка“ во Србија изгради смарт автопат

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вчера го пушти во сообраќај Моравскиот коридор. Должината на Моравскиот коридор е 110 километри и поврзува два автопати, автопатот Белград-Ниш и автопатот „Милош Велики“. За Македонија е значајно што и оваа делница ја градеше „Бектел и Енка“, но за двојно пониска цена за речиси истите километри.

Во Србија чини 750 милиони евра а во Македонија засега 1,3 милијарди евра. Па така километар автопат во Србија од Бехтел и Енка чини седум милиони евра а во Македонија 20 милиони евра.

Дека нема споредба меѓу она што допрва ќе се гради во Македонија покажува и тоа што Моравскиот коридор е првиот автопат изграден со комплетна оптичка инфраструктура. Тоа е првиот смарт автопат.

 

Што тоа значи

Возилата ќе читаат сообраќајни знаци и ќе успоруваат за да не можете да возите колку што сакате. Доколку се случи сообраќајна незгода, сите возила кои ќе наидат автоматски ќе успорат за да не се создаде метеж.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...