9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаАнгелов: Сеуште е топол, можно е да паѓаат и бетонски парчиња од...

Ангелов: Сеуште е топол, можно е да паѓаат и бетонски парчиња од него- Вели директорот на ЦУК за мостот “Беласица”

Забрането е движење на пешаците под самиот мост затоа што постои можност од паѓање на бетонски парчиња, рече директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов.
Мостот „Беласица“ кај Железничката станица во Скопје ќе биде затворен целосно за пешаци и за моторни возила сѐ додека не се санираат штетите од пожарот кој го зафати долниот дел од мостот кој ги поврзува „Веро Џамбо“ и трговскиот центар „Ист Гејт Мол“ и сѐ додека постои опасност од одронување на бетонски парчиња со кои е премачкан мостот.

Ова е одлука која ја донесе Градот Скопје, а ја соопшти директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов.

Пожарникарите излегле веднаш на терен, но не смееле да гаснат затоа што немале информации какви инсталации минуваат под мостот. Заклучокот беше дека има само една електрична инсталација со која се напојуваат светилките на мостот, а во средина на мостот минува цевка со дијаметар од еден метар низ која минува топла вода за парното во Скопје. Благодарение на нивната акција околу два часот пожарот беше ставен под контрола, а околу 4 часот беше целосно изгаснат. Температурата надминува 1.000 степени целзиусови и од високата температура дојде до пукање на заштитниот бетон со кој што е намачкан мостот долу и постои опасност од оштетување на арматурата. Мостот е топол и утрово. Градот Скопје донесе одлука да го затвори целосно мостот за движење и на пешаци и на моторни возила – рече Ангелов.

Сѐ додека не се утврдат точните штети на кои работи тим од Градот и неколку професори од Градежниот факултет, ЦУК нема да ризикува и мостот ќе остане затворен.

– Мостот верувам дека ќе биде отворен по неговата санација доколку таа е можна. Штетата ќе биде дополнително утврдена, а тие информации ќе ги има градот Скопје. Забрането е движење на пешаците под самиот мост затоа што постои можност од паѓање на бетонски парчиња. Една од можностите за причините е спој на електричните кабли, а втората можност е човечки фактор, но за тоа треба да се произнесе МВР – истакна првиот човек на ЦУК.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...