16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаКовачевски оствари средба со младата европска шампионка од Охрид Христијана Парулеска.

Ковачевски оствари средба со младата европска шампионка од Охрид Христијана Парулеска.

Ми беше огромно задоволство што денеска во Охрид имав можност да поразговарам со младата Христијана Парулеска, која се закити со титулата европска шампионка во спаринг борби на Европското првенство во таеквондо ИТФ, кое минатиот месец се одржа во Језоло, Италија.

Нашата млада шампионка е и актуелна европска вицешампионка во категоријата Форми-борба со замислен противник и е прогласена за најдобра кадетка на европското таеквондо ИТФ, што е историски успех за нашата држава, прв пехар во Северна Македонија од сите поединечни спортови.

Младите се нашата иднина, имаме должност да инвестираме во подобра иднина за нив, затоа што со нивните успеси нашата држава станува препознатлива во светот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...