9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаПоетот Јовица Тасевски -Бара да се намали бучавата од џамијата во...

Поетот Јовица Тасевски -Бара да се намали бучавата од џамијата во Долно Нерези

Поетот, книжевен критичар и есеист Јовица Тасевски – етернијан поднесе иницијатива до Општина Карпош да превземе соодветни мерки поради, како што вели во писмото испратено до медиумите, неподносливата бучава што доаѓа од џамијата изградена во 2005 во населбата Долно Нерези.
Тасевски пишува дека инсталираните звучни уреди предизвикуваат непријатност и вознемирување на граѓаните , спротивно на Законот за заштита од бучава во животната средина.

Поетот бара од Општина Карпош да издаде решение за демонтирање на звучниците како извор на бучава, а во прилог на тоа објави и одговор од локалната самоушрава во која од таму наведуваат дека комуналниот инспектор ја известил Исламската верска заедница и дека ќе се пристапи кон решавање на овој долгогодишен проблем..

Фактор

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...