22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаТри недели по смртта на Мемет Камбер, телото сè уште не е...

Три недели по смртта на Мемет Камбер, телото сè уште не е предадено кај роднините за да биде погребано

Од „Ромалитико“ ги повикуваат сите политички и административни чинители до среда да ја решат состојбата и да овозможат достоен погреб на починатиот, а во спротивно, како што велат, на 16 јуни ќе се организира протест пред Собранието
Три недели по смртта на Мемет Камбер, телото сè уште не е предадено кај роднините за да биде достојно погребано, информира денеска Институтот за истражување и анализа на политики „Ромалитико“.

Од „Ромалитико“ ги повикуваат сите политички и административни чинители до среда да ја решат состојбата и да овозможат достоен погреб на починатиот, а во спротивно, како што велат, на 16 јуни ќе се организира протест пред Собранието – институција од која исто така се очекува да ги донесе сите потребни измени на законите за во иднина да не ни се повторат вакви случаи.

Мемет Камбер, роден во 2004 година, почина на 24 мај годинава, поради сериозни компликации предизвикани од неоткриен дијабет. Мемет немал здравствена книшка ниту пак лична карта, а кога отишол во болница со туѓа здравствена книшка, веќе било предоцна.

„Мемет како сиромашно лице немал лична карта затоа што не можел да пријави адреса, бидејќи живеел во дом кој е дивоградба“, изјавија неодамна од „Ромалитико“, осврнувајќи се на тоа какви сè проблеми можат да произлезат од оваа состојба.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...