22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаНа Коридорот 8 нема ни механизација ни работници - Владата сепак смета...

На Коридорот 8 нема ни механизација ни работници – Владата сепак смета дека се работи со полна пареа

Времето врви, од градежна механизација ни трага ни глас.

Ништо не е променето кај автопатот Тетово – Гостивар откако пред 20 дена работници со механизација ископаа една дупка за трет почеток на изградбата на Коридорите 8 и 10д.

-Два и пол месеци по првата церемонија која се одржа на 50тина метри од другата страна на патарината Тетово, се одржаа уште две церемонии за одбележување на почеток на изградбата на Коридорите 8 и 10д. Денеска на терен нема ниту работници, ниту градежна механизација, ниту пак забележавме дека се прават геодетски испитувања.

Иако на терен нема ништо, надлежните уверуваат дека се работи со полна пареа.

-Да, започната е работата. Тој договор е веќе потпишан. Според договорот, прво започнуваат геомеханички истражувања коишто веќе се започнати, започнува фаза на проектирање. Бидејќи се работи за проектирање и изградба. Тие веќе работат согласно своите процедури. Имаат договор којшто е валиден. Исплатен е е аванс. Точната сума можат да ви ја дадат од Јавното претпријатие за државни патишта, вели премиерот Ковачевски.

Токму авансот за кој премиерот Ковачевски постојано топката ја префрла кај ЈПДП, е едно од неколкуте прашања кои ги доставивме до Државни патишта.

Добивме краток одговор на трите прашања без премногу детали. Од Државни патишта велат дека на Бехтел и Енка исплатени им се 117 милиони евра.

-Градежните работи на Коридорите 8 и 10д се отпочнати. Во моментов на трите делници се вршат подготвителни работи, геомеханички испитувања, подготовка за изградба на кампови и други активности. Во однос на исплатата Јавното претпријатие за државни патишта до овој момент има извршено една исплата во вкупен износ од 117 милиони евра кон изведувачот на работите, велат од ЈПДП.

Коридорите 8 и 10д уште од самиот старт ги тресат скандали. За надзор беше избрана фирма која претходно произведувала долна облека. Предмет отвори и Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал, но тој се уште е во предистражна постапка.
Сител Тв

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...