9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонската армија подготвена да испрати 100 припадници на помош во Словенија

Македонската армија подготвена да испрати 100 припадници на помош во Словенија

Сто армиски припадници се подготвени да заминат за Словенија за да помогнат во справувањето со катастрофата која настана откако земјата беше погодена од обилни дождови и силни ветрови неколку дена по ред.

Оваа информација ја соопштија од Центарот за управување со кризи (ЦУК), откако до нив како контакт точка на Северна Македонија преку НАТО механизмот за помош при катастрофи пристигнало барање за помош од Словенија.

Од ЦУК велат дека министерката за одбрана Славјанка Петровска, по консултации со Генералштабот на Армијата, известила дека македонската армија е подготвена да испрати 100 армиски припадници.

Дали и колку точно припадници на АРМ ќе заминат за Словенија ќе се знае откако Владата ќе донесе одлука, за која согласност ќе даде Претседателот на државата и Врховниот командант на Армијата, Стево Пендаровски, и по изјаснувањето на Словенија дали ја прифаќа понудената помош и во колкава бројност.

Барање за помош пристигнало и до Дирекцијата за заштита и спасување, како контакт точка со ЕУ, преку Координативниот центар за одговор на итни состојби на ЕУ. Од земјава била побарана помош со тешка механизација – булдожери, багери и слично, додаваат од ЦУК.
Meta Mk

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...