18.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаБугарите ќе снимаат филм за цар Борис Трети кој ќе го глуми...

Бугарите ќе снимаат филм за цар Борис Трети кој ќе го глуми Антонио Бандерас

Холивудската ѕвезда Антонио Бандерас ќе глуми во филмот за цар Борис Трети, пренесоа бугарските медиуми. Бандерас неколку пати бил во Бугарија и ги договарал деталите за филмот кој ќе почне да се снима наесен. Глумецот ја разгледал изложбата на Пикасо во национална галерија.
Кога продуцентот Ави Лернер го прашал дали сака да го глуми цар Борис, Бандерас веднаш му одговорил дека сака. Предвидени се и кастинзи на кои ќе се изберат актери кои ќе се приклучат на екипата која ќе глуми во филмот.

„Цар Борис Трети навистина ги поддржуваше Евреите во Бугарија, но испадна дека има многу повеќе луѓе вклучени во оваа историја. Сакаме да ги прикажеме повеќето од нив со развивање на нивните приказни во филмот“, рече продуцентот Ави Лернер, а пренесе „Бугарија Денес“.

Филмот ќе се снима на англиски јазик. Името на царот Борис Трети е поврзано со прогонот и уништувањето на Евреите од окупираните територии од страна на фашистичка Бугарија за време на Втората светска војна.

За потсетување, Цар Борис Трети и Владата на Царска Бугарија се директни виновници за депортацијата на повеќе од 11.300 Евреи од окупираните територии во Македонија, Грција и Србија, од кои 7.144 се Евреи од Македонија, во логорот Треблика, во окупирана Полска.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...