20.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаСрбија и го врати на Македонија првото летало произведено во Скопје

Србија и го врати на Македонија првото летало произведено во Скопје

Првото домашно летало на македонската авијација “Илинденка” се врати во Македонија. Изработена пред речиси 70 години, во скопската фабрика за воздухоплови “20 Мај” станала белег на Македонија, а ќе остане запаметена по своето учество на светското едриличарско првенство во Полска, во 1958 година, како дел од тогашната репрезентација на СФРЈ угославија.

Но оттогаш, таа се наоѓаше во Воено техничкиот музеј во Белград, а денеска повторно се врати во нашата земја каде што и беше произведена, а посетителите имаа можност да ја видат на спортскиот аеродром Стенковец, на аеромитингот по повод 100 години македонска авијација.

“Оттогаш до денес овој воздухоплов беше во Воено техничкиот музеј во Белград, и благодарение на одличните односи коишто ги имаме и со претседателот на Србија, со министерот за надворешни работи Србија и благодарение на нивна помош на директорот на ВТМ во Белград, овој воздухплов денес е во Скопје каде што му е и местото.”

Министерството за одбрана на Србија им ја отстапи Илинденка на организаторите на настанот, а српските власти велат ова е уште еден доказ за пријателството помеѓу Македонија и Србија.

“Илинденка на симболичен начин сведочи за блиската поврзаност на нашите две земји и во областа на воздухопловството”

Денеска на аеродромот Станековец, поранешни авијатичари кои управувале со моделите на Илинденка дојдоа да ја видат после толку години првата македонска едрилица и пред нашата камера се потсетија на авијатичарските денови.

Во чест на 100 годишнината на македонската авијација, од формирањето на првиот авио клуб денеска на аеромитингот учество земаа 30 различни воздухоплови од Македонија и од странство, едриличарите изведуваа акробатско летање, а имаше и прелети во група, како и прелети со патнички авион. Падобранците го вееја и македонското знаме при нивното слетување, а специјални гости беа воздушните сили на Грција, Србија и Италија.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...