18.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаМедицинската сестра што крадеше цитостатици од Онкологија избегала во Германија

Медицинската сестра што крадеше цитостатици од Онкологија избегала во Германија

Поднесено е обвинение против младата медицинска сестра од Клиниката за Онкологија А.О. која во два наврати крадеше цитостатици, еднаш во 2020 и вторпат во 2023 година.

Осомничената не се јавила на распит и не е достапна на органите на прогонот. Според информации на Слободен печат, таа избегала во Германија. Потерница не е распишана туку ќе ѝсе суди во отсуство а доколку биде осудена ќе биде распишана потерница. ЈО против неа поднесе два обвинителни предлози за кривични дела проневера во службата од член 354 од Кривичниот Законик.

„Во текот на кривичната постапка обвинителството обезбеди докази дека обвинетата со намера да прибави противправна имотна корист за себе присвоила поголем број ампули со различна намена во вкупна вредност од 59.760 денари кои ѝ биле доверени во службата. Ампулите ги изнесувала од работното место а потоа ги оставала во автомобил со намера да ги предаде на друго лице“, велат од Обвинителството.

Сестрата не го открила идентитетот на лицето или лицата на кого ги предавала ампулите.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...