15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаДоделени 22 трицикли за Роми од Прилеп кои се занимаваат со собирање...

Доделени 22 трицикли за Роми од Прилеп кои се занимаваат со собирање на пластика и железо

Ромскиот Ресурсен Центар од Скопје заедно со ЦЕЛИМ од Милано, Општина Прилеп и локалната НВО Ромаперспектив денес додели 22 трицикли со приколки како и заштитна опрема за собирање на пластика, хартија и железо на 30 лица кои се занимаваат со колекција на отпад. Оваа донација е во рамките на проектот „Обезбедување на пристојни услови за живеење за ромските семејства во општина Прилеп“

Основната цел на овој проект е подобрување на условите за живеење на социјално загрозени семејства, унапредување на инфраструктурата како и легализација на ромските населби. Меѓудругото со овој проект се помагаат и невработени Роми да можат да дојдат полесно до работа, да бидат поконкурентни на пазарот на трудот како и зголемување на нивните приходи.
Маркукуле.Мк

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...