15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаГоран Ангелов Ќосето: Ако љубовта кон Македонија е тероризам, тогаш прифаќам да...

Горан Ангелов Ќосето: Ако љубовта кон Македонија е тероризам, тогаш прифаќам да бидам терорист

Се што имам сторено имам сторено од патриотски прични и ако е терорист човек кој што си ја сака државата, човек што војувал во 2001-ва, бев во Лавовите и многу други работи сум направил за државата. И ако човек кој влегол без оружје, без никакво насилство во Собранието, тогаш нека бидам терорист, вели Горан Ангелов на прашањето дали се чувствува како терорист.

Ако љубовта кон Македонија е тероризам, тогаш прифаќам да бидам терорист, вели пред камерата на Алфа, Горан Ангелов Ќосето од Велес, кој во моментов имаше неколу слободни дена и излезе од затвор да се види со своето семејство. Тој за собраниските настани првостепено беше осуден на 12 години казна затвор, која од Апелација може да се каже симболично беше намалена за само 12 месеци. Веќе седма година Ангелов ја минува низ затворите во Македонија. Почетокот е во Шутка, потоа Идризово и Штип и сега во моментов во Прилеп.

Сепак, вели за неговата субдина не му е најтешко нему, туку на неговото семејство, посебно трите деца. Токму тие вели Ангелов, доживувале вистински пекол во периодот кога дури три пати бил приведуван од својот дом за собраниските настани. Прво за случајот кој доби квалификација насилство, потоа за Зијадин Села и на крајот терористичкото загрозување на уставниот поредок за кое што доби и пресуда. Посебно стресно за неговите три деца било третото апсење

-Сите три пати ми ги земаа телефоните, на децата компјутерите од дома, се што имавме електронски направи, телефони, се ни беше одземено, до ден денес ништо не ми е вратено од тоа. Децата мали беа уште кога им ги земаа телефоните, од раце им ги земаа телефоните, во 5 сабајле влегоа специјалци, со џипови, со борни коли не носеа, судење спектакл, терористи. Истата рута што беше користена за Диво Насеље, така и за нас истото беше процедурата, вели Ангелов.

Кога семејството е во прашање на Ангелов најтешко му паѓа фактот што неговите деца го немале својот татко во периодот кога најмногу им бил потребен, во периодот на нивното растење и развој.
Alfa Tv

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...