10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаХеликоптерот на МВР ја „разнесе“ оградата покрај салата „Борис Трајковски“ ставена за...

Хеликоптерот на МВР ја „разнесе“ оградата покрај салата „Борис Трајковски“ ставена за самитот на ОБСЕ

Полицајци распоредени околу цела сала „Борис Трајковски“, строго регулиран влез и излез само со авторизиран пристап, поставени патроли на двата влезови и ограда долж цел објект. Ваква од прилика е сликата покрај салата, каде ќе се одржи Самитот на ОБСЕ, со кој претседава Македонија. Меѓу проверките кои се прават, е и полетувањето и слетувањето на хеликоптерот, кој ќе ја гарантира безбедноста на учесниците, меѓу кои се рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Хеликоптерот има повеќе места за слетување, а едно од нив е непосредно пред салата. При слетувањето, падна речиси цела ограда со која е оградена салата. Полициските службеници се мобилизираа за да ја вратат во првобитна состојба, а ќе се бара дополнителен начин за сигурност.

Денеска ќе се завршат последните подготовки за Самитот, а од утре пристигнуваат и првите делегации. Скопје ќе биде под рестрикции, бидејќи дел од улиците и булеварите ќе бидат блокирани. Поради ова, децата нема да одат на училиште дел од деновите, а пак, јавната администрација е ослободена од работа.
Извор: Скопје1

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...

Смрдеа се шири од хотелите во Маврово, фекалните води одат директно во езерото

Државниот инспекторат за животна средина деновиве доби уште една пријава за загадување на околината на Мавровското Езеро. Жители на селото Маврово и сопственици на...