12.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаВо МВР формиран специјален штаб кој деноноќно работи да се пронајде исчезнатата...

Во МВР формиран специјален штаб кој деноноќно работи да се пронајде исчезнатата Вања Ѓорчевска

Се уште нема ниту трага ниту глас од 14 Вања Ѓорчевска од Скопје. Полицијата е во потрага по 14-годишното девојче коешто исчезна на пат кон училиште. Од МВР за Телма утрово изјавија дека продолжува интензивната потрага и дека е формиран специјален штаб кој работи деноноќно на пронаоѓање на девојчето. Јавноста е на нозе, поминаа повеќе од 48 часа од нејзиното исчезнување во Дебар Маало во центарот на Скопје за време на утринскиот сообраќаен шпиц.
Во потрагата освен полицијата се вклучени и семејството, но и бројни граѓани и соученици коишто споделуваат објави на социјалните мрежи, лепат плакати со нејзина фотографија и бараат какви и да се информации околу тоа каде исчезна малолетничката. Ова не е единствениот случај на исчезнато дете по кое што трага полицијата.
Во последните три години во Македонија исчезнале повеќе од 70 малолетници, но најголем број од нив се пронајдени. На сајтот на МВР се уште се активни потрагите по шест деца на коишто им се губи трагата изминатите години.
Наскоро се очекува да профункционира системот за рано предупредување за исчезнати деца – „Најди ме“. Со оваа платформа се очекува поуспешна потрага по исчезнати лица со споделување на релевантни информации. Вакви системи има во Европа и во САД, а веќе и во регионот. Во Србија од крајот на октомври почна да функционира системот „Пронајди ме“, по примерот на таканаречениот „Амбер алерт“ кој итно ја известува јавноста кога ќе исчезне дете и потрагата почнува веднаш а не се чека да поминат 24 часа. Потоа во зависност од информациите со кои се располага за причините за исчезнување, се распишува локална или централна објава, а по потреба и меѓународна објава. Според Европскиот центар за исчезнати деца, 300.000 деца исчезнуваат секоја година. Секој што има каква било информација за 14-годишната Вања, да пријави на 112.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...