10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонија23-годишник од Мала Речица е вториот осомничен за знамињата на Попова Шапка,...

23-годишник од Мала Речица е вториот осомничен за знамињата на Попова Шапка, полицијата ги објави деталите

Полицијата изврши разговор со 23-годишниот Б. Л. од тетовска Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнување на знамето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија од јарболот на манастирот „Свети Наум Охридски Чудотворец“ на Попова Шапка.

На негово место, тој и уште едно лице од Тетовско, го поставиле знамето на Република Албанија.
По документирање на случајот, и против него ќе биде поднесена соодветна пријава, објави МВР.

Вчера, МВР за инцидентот го идентификува и го приведе 33-годишниот Ј. А. од Мала Речица.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...