8.7 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаСвет„Лажен Свештеник“на „Денот на албанското знаме“, заедно со група луѓе, влегол во...

„Лажен Свештеник“на „Денот на албанското знаме“, заедно со група луѓе, влегол во црквата Свети Архангел Михаил во селото Ракиница кај Подуево и објавил дека ја основал „Албанската Народна црква“

Албанскиот државјанин Никола Џуфка, кој се претставува како православен свештеник на „Денот на албанското знаме“, заедно со група луѓе, влегол во црквата Свети Архангел Михаил во селото Ракиница кај Подуево и објавил дека ја основал „Албанската Народна црква“ и го смени името на овој верски објект во СПЦ, објави порталот КоССев.

Станува збор за груб напад на имотот на СПЦ со цел ширење на етничка и верска омраза и нестабилност, соопшти Рашко-призренската епархија, наведувајќи уште еднаш дека се работи за „лажен свештеник“ кој всушност упаднал во црквата. со група луѓе. Тие најавија поднесување кривична пријава.
Никола Џуфка синоќа на Фејсбук со неколку фотографии објави за неговата посета на црквата Свети Архангел Михаил кај Подуево.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Американците слетаа на Месечината!!!

Сондата „Oдисej Нова-Ц“ на американската компанија „Интуитив машинс“ слета на Месечината, соопшти фирмата со седиште во Хјустон, Тексас, Соединети Држави. Уредот ги испрати и првите...

Претседателот на Собранието Јован Митрески: Ги почитуваме санкциите кон Русија

Претседателот на Собранието Јован Митрески денеска во Киев му кажа на претседателот на Врховната рада на Украина, Руслан Стефанчук дека Македонија целосно се...

Максим Димитриевски: Во вториот круг ќе ја победам Гордана Силјановска Давкова

Moјот план е во вториот изборен круг од претседателските избори да ја победам Гордана Силјановска Давкова, изјави лидерот на ЗНАМ-За наша Македонија и градоначалник...

Првиот ден најмногу потписи собрал Бујар Османи

Државната изборна комисија соопшти денеска дека од утре, 25 февруари 2024 година, на својата веб страница, секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи...