10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаПриведен е адвокатот Васко Стојков, кој за Телма изјави дека го однел...

Приведен е адвокатот Васко Стојков, кој за Телма изјави дека го однел Палчо во Белград на лекарски преглед

Приведен е Васко Стојков, адвокатот на Љупчо Палевски Палчо, кој како што јавноста знае, го превезувал Палевски од Скопје до Белград на 30-ти ноември. Обвинителството утре ќе одлучува дали ќе бара притвот за него, јавува Телма.

Стојков претходно беше на распит. Тој како што изјави за Телма претходно го превезувал Палевски до Белград бидејќи таму веќе имал закажани лекарски прегледи не знаел дека Палевски е вмешан во кривични дела, грабнувањата и убиствата.

„Ме замоли да го однесам во Беград бидејќи немал возило, а не можел да обезбеди нотар да му се преведе возилото. Јас не знаев ништо за оваа работа. Знам дека требаше да оди во Белград, кажуваше дека закажал прегледи. Ако е така, му реков, ќе те однесам. Не знаев за овие работи. Јас се вратив во Скопје, тој остана затоа што требаше да има преглед другиот ден и рече ако е се во ред ќе се врати назад. Ако не е во ред, рече ќе одел во Истанбул. Кога се вратив полицијата праваше претреси, ме прашаа и тогаш им кажав“, рече на 04.12.2023 за Телма адвокатот Стојков.
Извор Телма

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...