8.7 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаИстиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот и за спречување на процесот на создавање тромбови.Разликата можете сами да ја забележите. Не само што нр е јасно зошто овој лек кај нас не е на позитивната листа, туку е сосема нејасно зошто тој е поефтин во Бугарија, зошто во Германија за разлика од кај нас чини само 310 денари со лекарски рецепт, и зошто лекот со 40/10 мг чини фантастични 1 240 денари.Ова пакување чини 7,46 евра со рецепт или околу 450 денари за 100 таблети, далеку поефтино отколку кај нас. Во Бугариј е меѓу 17 и 21 лев, односно меѓу 8,5 и 10,5 евра.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...

Смрдеа се шири од хотелите во Маврово, фекалните води одат директно во езерото

Државниот инспекторат за животна средина деновиве доби уште една пријава за загадување на околината на Мавровското Езеро. Жители на селото Маврово и сопственици на...

Бојмацалиев: МВР има капацитет да спроведе мирни претседателски и парламентарни избори

МВР има капацитет да спроведе мирни претседателски и парламентарни избори Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, во интервју за Локално.мк на прашање за...

Американците слетаа на Месечината!!!

Сондата „Oдисej Нова-Ц“ на американската компанија „Интуитив машинс“ слета на Месечината, соопшти фирмата со седиште во Хјустон, Тексас, Соединети Држави. Уредот ги испрати и првите...