19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаПочина Васил Стојчев, член на ОМО Илинден - Пирин

Почина Васил Стојчев, член на ОМО Илинден – Пирин

Денес (13 декември 2023) се упокои нашиот соборец, Македонец патриот Васил Стојчев од град Сандански. Учител на генеарации Санданчани, долгогодишен активист и повеќе пати член на Централниот совет на ОМО Илинден ПИРИН, учесник во повеќе од историските настани во животот на Македонците во Бугарија.
Ќе ни недостасуваш – нема да те заборавиме!
Почивај во мир.
Од ракводството на партијата

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...