17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаUncategorized @mkИнспекцијата утврди дека наставникот по албански јазик во Чашка бил вработен незаконски

Инспекцијата утврди дека наставникот по албански јазик во Чашка бил вработен незаконски

Државниот инспекторат за труд донесе решение со инспекциска мерка, со кое се поништува огласот за 6 лица во ОУ ,,Тодор Јанев” Чашка, меѓу кои и за наставникот по одделенска настава на албански јазик. Во ова основно училиште со недели родители протестираат и не им дозволуваат на учениците да посетуваат настава, а јавноста можеше да види и како директорката беше изложена на негодувања и протести пред да влезе во училишната зграда. Причината за протестот, според организаторите, е во тоа што паралелката е отворена на незаконски начин.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...