13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонската традиционална таеквондо федерација, со коктел забава ја одбележа успешната 2023 година...

Македонската традиционална таеквондо федерација, со коктел забава ја одбележа успешната 2023 година !!!

Оваа 2023 година ќе остане запаметена како исклучително успешна за Македонската традиционална таеквондо федерација благодарение на првиот човек Марјанчо Лазаревски.

Најголема благодарност до генералниот спонзор „ПН Метал“, без чија помош немаше да стигнеме до овие успеси- Поради неговото долгогодишно поддржување на нашиот спорт постигнавме врвни резултати вели Лазаревски.
После 31 година добивме решение за дејност, за што користам можност да се заблагодарам до директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсоски.

Учествувавме на Европско првенство во Јесоло, Италија. Христијана Парулеска се натпреваруваше во две дисциплини, освои прво место во борби и второ место во форми. Со два освоени медали и со најдобар резултат таа доби пехар за најдобра кадетка во Европа што е прв, историски пехар во историјата на македонскиот спорт во индивидуални спортови. Годинава учествувавме на 10 меѓународни натпревари, освоивме рекорден број на медали – 266 и 12 пехари за најдобри поединци. Учествувавме на Светското првенство во Астана, Казахстан, каде Христијана Парулеска го освои бронзениот медал во борби, а Елена Јанеска и Давид Крстески стигнаа до петто место. За жал, Христијана Парулеска во полуфиналето во форми мораше да ја предаде борбата поради повреда од која сѐ уште закрепнува. Инаку несомнено, таков беше впечатокот дека ќе го освои првото место, потенцира Лазаревски.

Шампионката Христијана Парулеска годинава беше наградена и со Повелбата „Св. Климент Охридски“ – Патрон на Охрид и е прва охриѓанка која на само 14 години добива вакво признание.

На синоќешната коктел средба Македонската традиционална таеквондо федерација им оддаде признание и на поддржувачите, а благодарница за медиумската поддршка доби и Шило Магазин.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...