17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаUncategorized @mkПосле 20 години Струга доби старо нов затворен базен.

После 20 години Струга доби старо нов затворен базен.

По комплетната реконструкција и доизградба денеска официјално повторно пуштен во функција затворениот базен во Струга, кој долги години беше надвор од употреба.

Агенцијата за млади и спортот и македонската влада денеска преку мала свеченост, како што нагласија им го враќаат затворениот базен на стружани во насока на дополнителен развој на пливачките спортови во градот.
.
.
„Среќен сум базенот од моето детство повторно е во функција. Процесот не беше лесен, патот беше тежок, но ние во ниту еден момент не се откажавме. Овој базен изникна како феникс и можам да кажам дека одново се роди гордоста на стружани. Овој базен некогаш беше место од кое излегоа најдобрите пливачи, место каде сме следеле неворојатно возбудливи натпревари, место за дружба и спортски дух! Руината во изминативе години ја оставаме зад нас и Струга повторно има затворен базен како што заслужува. Стружани и водата се како едно. Неправдата што ја доживеа овој базен е исправена. Благодарност до Владата што имаше слух и сериозно го поддржа воскреснувањето на базенот! Овој базен е на сите стружани и верувам и очекувам сите да го почитуваат и да го чуваат“ – рече директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски на отворањето на новореконструираниот базен.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...