19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаСкандал во болницата во Кавадарци: Кој заборавил газа во телото на пациентка...

Скандал во болницата во Кавадарци: Кој заборавил газа во телото на пациентка при абортус без анестезија?

Општата болница Кавадарци ја тресе голем скандал. Како што открива „Слободен печат“, во оваа болница на 5 октомври годинава бил извршен абортус кај 32-годишна жена без анестезија и само под дејство на кетонал и дијазепам. Причината за ова било тоа што имало контраиндикација за анестезијата и морало интервенцијата да се прави додека пациентката е свесна.
Откако поминале 24 дена после абортусот, кај истата жена во болницата пронашле заборавена газа во вагината, за која за дисциплински престап е казнет специјалист по гинекологија и акушерство вработен во болницата, доктор Борче Сиваков. Доктор Сиваков во изјава за „Слободен печат“ тврди дека не ја ни допрел пациентката, туку абортусот го вршел друг гинеколог.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...