19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаВевчани се збогува од 19-годишниот Милан: „Пример за младите, предвесник на добрина...

Вевчани се збогува од 19-годишниот Милан: „Пример за младите, предвесник на добрина и милост за значењето на зборот другарство“

Вевчани се збогува од својот млад вевчанец, 19-годишното момче Милан Мукоски којшто загина во трагична сообраќајка.

Јавноста изминатиов викенд се сочувствуваше со семејството Мукоски од Вевчани чиј син смртно настрада во сообраќајна несреќа токму во викендот кога во општината се празнува и одржува прочуениот Вевчански карневал.

На Фејсбук страницата „Мое Вевчани“ со емотивни зборови на вевчански дијалект, се потсетил на младиот вевчанец, почитувач на традицијата и голем вљубеник во животните.

Објавата ви ја пренесуваме во целост:

„Вевчани се сеќава

Денеска го попративме во вечноста Милан Мукоски.

Милан е роден на 21.09.2004. Член на семејството Мукоски. Син на Катица и Крсто, брат на Голабинка, Илина и Јована.

Милан своето детство го помина во Вевчани. Беше весело и друштвено дете, сакано и поштовано од сите, исто како тој што знеше да го испоштоват секого со добар и весел муабет. Пример за младите, предвесник на добрина и милост за значењето на зборот „другарство“.

Милан основното образование го заворше во ООУ „Страшо Пинџур“ – Вевчани како одличен ученик. Средното во Економското училиште „Нико Нестор“ – Струга и по заворшвењето се запишвит на Факултетот за ветеринарна медицина при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...