22 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаОсмани: Невозможно е пасошите да важат по 12 февруари-Место да даваме лажна...

Османи: Невозможно е пасошите да важат по 12 февруари-Место да даваме лажна надеж дека ќе го смениме Договорот од Преспа, да го забрзаме издавањето пасоши

Речиси невозможна мисија е пасошите да важат по 12 февруари. Ова е заклучокот од ставот на министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Според него, грчката страна има разбирање од македонската страна за техничките аспекти, но обврските од меѓународниот договор остануваат. На 13 февруари ќе се мисли што ќе се прави со лицата кои немаат пасоши.

Тоа е меѓународен договор, ратификуван во Парламент, не е одлука на Влада на државите. Најдобро, се договоривме да бидеме во секојдневна комуникација со грчката страна за граѓаните да немаат проблеми по 13 февруари, по однос на транспортерите, сообраќајните дозволи, пасошите“, рече Османи.

Според него, некоректно е граѓаните да седат без грижа и надеж дека државата ќе среди, па после да им се каже „не можеме“.

„За личните карти, законот заглави во Собрание. Тие рокови не се пресликани во законот за лични карти. За патни исправи и останатите документи, мора да важат до 13 февруари. Дајте да се организираме до 12 февруари да завршиме повеќе, а на 13 ќе мислиме што останало како проблем и како да го регулираме“, додаде Османи.

Османи кажа дека нема надеж дека пасошите ќе важат на 13 февруари, а кога Грција ќе ја информира ЕУ, пасошите нема да важат никаде.
Libertas

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...