22.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаШтип како Лас Вегас – 10 продавници за брзи кредити и 18...

Штип како Лас Вегас – 10 продавници за брзи кредити и 18 казина и обложувалници само во центарот, сликата е иста и во другите градови !!!!

Речиси десет продавници за брзи кредити и двојно повеќе казина и обложувалници само во центарот на Штип. Ваква е сликата во централното градско подрачје во моментот, но за жал оваа слика е иста и во останатите градови во Македонија.
Граѓаните на терен револтирани од она што е секојдневие. Пред камерите на М-Нет телевизија велат дека ова не е добро пред се заради децата, и близината на ваквите објекти до училиштата. Велат не треба да се затворат, но согласни се дека треба да се дислоцираат од ценатарот и близината на училиштата. Штипјани велат дека не само во центарот на градот, вака и во останатите населени места и приградските населби. Обложувалници и казина велат има на секој чекор.

„Многу, многу се, еве учениците ги земам од училиште, ќе залутат во некое казино. Не ттреба да ги има во центарот толку многу, треба да се дислоцираат. Тоа е пред се за доброто на децата“ – велат граѓаните.

Пред една година, Владата донесе одлука просториите за приредување на игри на среќа да бидат на одалеченост не помалку од 500 метри од основни и средни училишта. На ова реагираа и од Асоцијацијата на приредувачи на игри на среќа, додавајќи дека се става клуч на врата на гранка која вработува повеќе од 10 илјади граѓани.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...